Когато бях малък и четях детски книжки си въобразявах, че света се дели на добри и лоши хора, и е лесно да се види разликата между двата лагера.
Когато пораснах осъзнах, че битките в света обикновено се водят между две групи олигофрени, и е най-добре да седиш отстрани и да им гледаш сеира.
Обаче има и трета група...
Вероятно и вие като мен сте оценили пребоядисаният паметник като варварската гавра с ценностите, която трябва да бъде наказана! Направо е безобразно как така обичаните ни герои на Марвел, и иконите на съвременните американски ценности Роналд МакДоналд могат така пошло да бъдат използвани за про-руска пропаганда.
Всъщност нямаше добри аргументи паметникът да бъде измит. Известна част от обществото протестираше на общо основание - как така ще променяме нещо? Искаме да сме си така както сме си и точка.
Друга част протестираше защото се осквернявала паметта на руските войници, които са ни освободили. От какво точно са ни освободили и кои точно РУСКИ войници са загинали на територията на страната ни не е много ясно, но пък има толкова много паметници и други пропагандни материали ...
Апропо за историята трябва да се съди поне половин век след като се е случила, за да може да се видят нещата в перспектива, и историческата справка далеч не подкрепя тезата, че сме били освободени.
Да, сигурно милионите съветски войници, водещи война из целия свят, са вярвали, че защитават родината си и дори че освобождават народите, но наистина ли преминаването от единия лагер на социализма в другия лагер на социализма може да се квалифицира като освобождение?
Затова осъмналият в неделя с освежена боя паметник за мен е първото доказателство от години, че в България има стотици хора, който не кълват на лозунгите, а използват голямото кръгло нещо, дето крепи ушите им да не паднат, за смислени цели.
BlackApostle
юни 21, 2011 at 12:58 pm
Когато пораснах осъзнах, че битките в света обикновено се водят между две групи олигофрени, и е най-добре да седиш отстрани и да им гледаш сеира.
човек, направи ми деня...
begem0t
юни 22, 2011 at 1:09 pm
"но наистина ли преминаването от единия лагер на социализма в другия лагер на социализма може да се квалифицира като освобождение" в този ред на мисли дали преминаването (принудително или не) от почит към една култура към друга култура може да се класифицира като белег за прогрес?
pi314
юни 22, 2011 at 1:59 pm
Защо да не? Трябва обаче културите да са различни, а не еднакви до неразличимост...
Infidel
август 24, 2011 at 10:23 am
Тази седмица си направих фланелка с боядисания паметник.