Недалечното минало. Млад студент си лафи със фамилията на тема настоящото му образование. По средата на разговора изскача логичния въпрос: "Абе ти освен като даскал какво друго можеш да работиш?". Студентът смутено замлъква и се чуди как да отговори на разобличаващия въпрос. О, трепети на младостта.
Ще се учудите колко често по време на следването ми е бил задаван този въпрос, както и на устойчивостта на отговора ми:
Всичко, което поискам.
След 6 години прекарани в СУ и понастоящем гонещ завършването на магистратурата, отговора ми остава същия. Вярно е, че не ми е дало особена подготовка за да стана зидаро-мазач, но пък и не съм поискал.
На моменти се дразня от късогледството на някои колеги от университета. Вярно е, че в реалния живот рядко ще ви се наложи да броите комбинации от топки в чували, но това далеч не е повод, още повече причина, да се твърди, че теорията на вероятностите е безполезна.
Науката не е салам, че да си я купувате на кило. Не можете да отидете в магазина и да си вземете хапче Математика и след два часа да решавате интеграли върху криви. Математиката е точно толкова събиране на числа колкото строителството е трупане на камъни и греди на едно място.
Затова наивния начин за оценяване на полезността на науката и нейното изучаване е безпредметен - понеже нито може да възприеме есенцията на знанието, нито да оцени ефекта от количественото му натрупване. С какво право тогава може да оценява целесъобразността на инвестицията в науката?
Изобщо не се учудвам, че болшинството хора смятат математиката1 за безполезна на практика. Може би ако не го правеха нямаше да има толкова здравни измами. Или пристрастени към хазарта2. Може би щяха да разберат какво огромно количество факти стои зад купчината статии показващи липса на каквато и да връзка между ГМО храните и болести. Може би нямаше да се налага десетки хиляди деца да се разболяват от почти изтребени болести като морбили, понеже наивните им родители отказват да ги ваксинират? Може би щяха да осъзнаят утопичната невъзможност ВЕИ да ни осигури нужната енергия?
Връзката между тези наболели проблеми и математиката вероятно ви изглежда косвена в най-добрият случай. Само че не е така. Всяка статистическа процедура се гради на същата основа, както и тегленето на червени топки от чувал.
А как можем да разберем света около нас, без да осъзнаем основата му?
Човек си плаща за това, което не знае. И не забравяйте, че живота ви има смисъл, дори и само да служи за урок на другите.
- освен аритметиката, естествено [↩]
- Зарибявката обикновено включва и вярата, че можеш да победиш казиното. Горките ... [↩]
Жоро
май 10, 2010 at 3:00 pm
Много силен текст!
Стайко
май 10, 2010 at 5:00 pm
И пак само свободомислещите ще те разберат. 🙂
Кирил
май 11, 2010 at 6:48 pm
На ниво.
Радвам се че не те мързи да пишеш и още не ти е писнало от идиокрацията.